- Home
- »
- Our Products
- »
- Metal Ceiling Tiles
Metal Ceiling Tiles
Pioneers in the industry, we offer metal ceiling tiles, aluminium ceiling tiles, metal ceiling systems and aluminium false ceilings from India.
Metal Ceiling Tiles
Product Price: Rs 170 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Metal Ceiling |
| Brand | R.k Brand |
| Thickness | 0.5 mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
A dropped ceiling is a secondary ceiling, hung below the main (structural) ceiling. It may also be referred to as a drop ceiling, T-bar ceiling, false ceiling, suspended ceiling, grid ceiling, drop in ceiling, drop out ceiling, or ceiling tiles and is a staple of modern construction and architecture in both residential and commercial applications.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Aluminium Ceiling Tiles
Product Price: Rs 200 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Tile Size | 595 x 595 mm |
| Surface Type | Plain |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Gypsum Ceiling |
| Type | Concealed Grid |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Edge Type | Square Edge |
| Sound Absorption | NRC 0.60 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Area Of Application | Residential |
| Color | Blue, Grey, White |
| Fire Rating | 60 Minutes |
| Application Area | School, Commercial, Residential, Airport, Office, Hospital |
| Brand | Armstrong |
Material???galvanized steel or aluminum
Specification???600x600mm.
Features:
• Surface smoothness and easy cleaning
• High precision ,rigidity and consistency
• Strong corrupt proof, weather proof and chemical
• Surface color guarantees 10 years for indoor use.
• Flexible suspension system make each ceiling tiles easy install and disconnect
• Easy to match lamps or other ceiling parts
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Metal Ceiling Systems
Product Price: Rs 200 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Material | Metal |
| Metal Type | Aluminum |
| Ceiling Type | Clip In Tiles |
| Panel Thickness | 0.5 mm |
| Thickness | 0.5 mm |
| Panel Size | 600×600 mm |
| Perforation | Micro Perforated |
| Coating | Powder Coated |
| Surface Treatment | Coated |
| Type | Exposed Grid |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled, Cold Rolled, Clear Glass |
| Color | White |
| Edge Detail | Square |
| Edge Profile | Butt edge |
| Application Area | Mall, Hospital, Metro Station, Industrial, Office, Airport |
| Provide Installation | No |
RK metal ceiling system comes in both clip in and lay in
- material which is been used is gi and aluminum,
- size of clip in comes is 600 x 600 whereas, in lay in it is 595 x 595.
- thickness for both of them is 0. 50 to 0. 70
- surface is plain & perforated
- nrc: 0. 70( perforated patterns with flees back)
- this product is 99% recycled
- mainly used in airports, hospitals, hotels, lobby, metro station, bus stations, public utility areas etc.
Additional Information:
- Item Code: Metal-Ceiling-Tiles
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Aluminium False Ceilings
Product Price: Rs 200 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Panel Material | Aluminium |
| System Type | Tile (Clip-in) |
| Material | Fiber Ceiling |
| Type | Concealed Grid |
| Panel Dimensions | 600 x 600 mm |
| Perforation | Perforated (1.8mm) |
| Color | White |
| Finish | Coil Coated |
| Edge Style | Tegular / Bevelled |
| Material Grade | A |
| Features | Acoustic, Corrosion Resistant, Lightweight, Moisture Resistant, Fire Retardant, Easy to Install |
| Brand | R.k ceilling |
| Edge Profile | Square Edge |
| Usage/Application | Ceilling |
| Provide Installation | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
Main Features:
- Light weight
- Easy to use
- Precise finishing
Yes! I am InterestedRequest A Callback