- Home
- ยป
- Our Products
- »
- False Ceiling
False Ceiling
Ceiling Grid Tiles
| Material | Gypsum |
| Color | White |
| Dimensions | 595mm x 595mm |
| Thickness | 7 mm |
| Brand | RK Ceilings |
| Surface Treatment | PVC |
| Usage/Application | Office |
False Ceiling Tiles
| Brand: RK Ceilings | Size: 595x595 |
Rk provides a wide range of false ceiling tiles. It varies from thickness, designs and specifications.
Additional Information:
- Item Code: RK-60
Pop False Ceiling
| Material | POP |
| Thickness | 10 mm |
| Surface Treatment | Galvanised |
| own brand | RK Ceilling |
| use | false ceilling |
Owing to the efforts of our skilled professionals, we have been constantly engaged in offering a qualitative assortment of False Ceiling.
Quadra T-24 Ceiling Tiles
| Material | calcium silicate |
| Thickness | 6.5 mm |
| Color | White |
| Usage/Application | Hospital |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Features | Water Resistant, Anti-Bacterial, Eco-Friendly, Fire Resistant, Light Weight, Termite Resistant |
| Brand | Gyproc |
| Application | Auditoriums, Retail Spaces, Schools, Residential, Offices, Hospitals |
| Material Type | Non-Cementitious |
| Technique | Hot Rolled |
Owing to our vast industrial experience, we supply an extensive range of Quadra Shaped Tiles. This quadra is available in various designs and sizes. Suitable for both indoor as well as outdoor places, offered quadra is designed by our adroit professionals as per the prescribed industrial standards using optimum quality raw material and advanced techniques. Clients can avail this quadra from us at affordable prices.
Features:
- Non combustible
- Humidity resistance
- Superior strength
Fire resistance:
- Non combustible
- As per BS 476 Part IV
- Class 0/ Class 1
- As per BS 476 part VI & VII
Thermal Conductivity:
- K value - 0.043 W/mo
Humidity resistance:
- 100% RH
Ceiling Tile
| Material | Asbestos Cement |
| Color | White |
| Usage/Application | Office |
| Thickness | 6.5 mm |
| Brand | Gyproc |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Technique | Hot Rolled |
For our rich experience and knowledge in this domain, we are considered as an excellent manufacturer and exporter of Ceiling Tiles. These tiles are available in a variety of sizes, designs, patterns, colors and dimensions to gratify the requirements of our clients. We precisely cut and polish these Ceiling Tiles under the supervision of our adroit manpower. This range of tiles is ideally utilized in homes, office, malls and various other commercial buildings for adding style and elegance to the ceiling.
Features:
- Resistant against water
- Beautiful design
- Flawless finish