- Home
- »
- Our Products
- »
- Acoustic Mineral Fiber Ceiling Tiles
Acoustic Mineral Fiber Ceiling Tiles
A typical dropped ceiling consists of a grid-work of metal channels in the shape of an upside-down "T", suspended on wires from the overhead structure. These channels snap together in a regularly spaced pattern of cells. Each cell is then filled with lightweight ceiling tiles or "panels" which simply drop into the grid. The primary grid types are "Standard 1" (15/16 face), Slimline (9/16" grid), and concealed grid.
The cell size in the suspension grids is typically either 2 ft × 2 ft or 2 ft × 4 ft and the ceiling tiles are the same size. The cell size in the suspension grids is 600×600 mm, while the ceiling tiles are slightly smaller at 595mm x 595mm or 595mm x 1195mm.Sand Texture Ceiling Tiles
| Area of Application | Commercial |
| Type | Exposed Grid |
| Thickness | 14mm |
| Color | White |
| Length | 595mm*595mm |
| Brand | RK Ceilings |
Performance Section:
Acoustics NRC: 0.55
Acoustics CAC: 35
Fire Resist/ Flame Spread: Class-0/class-1
Light Reflect: 85%
Anti-microbial: Bio block+
VOC Formaldehyde: Low
Physical Data:
Material: Mineral Fiber, Wet- Formed
Pattern: Medium Texture
Surface Finish: Factory Applied Latex Print
Density:280-320 kg/m cube
Thickness: 12 mm 14 mm
PS/Charcoal Wall Panels/Louvers- INNOVUS-E-01
Product Brochure
| Thickness | 12MM |
| Material | Charcoal |
| Size (feet) | 120X12MM, LENGTH2.8M |
| Design | Decorative wall panel |
| Usage/Application | Commercial, Residential & Office |
| Core Filling | Charcoal |
| Packaging Type | BOX PACKING |
PS/Charcoal wall Panels are new trendy DIY decorative panelling. It is used to break up wall space. In interior decoration, PS/Charcoal Wall Panels are used to cover an existing wall to add visual appeal or disguise imperfections. PS/Charcoal Wall Panels come in a variety of finishes and textures. We have a large range of high-quality PS/Charcoal Wall Panels.
Additional Information:
- Packaging Details: 22 PCS IN A BOX
Sky Fissured Mineral Fiber Ceiling Tiles
| Tile Thickness | 13 mm |
| Tile Size | 595×595 mm |
| Acoustic NRC | 0.6 |
| Surface Finish | Plain |
| Edge Detail | Tegular |
| Humidity Resistance | RH 70% |
| Dimensions | 595mm x 595mm |
| Application Area | Bank, Hospital, Office, Retail, Corridor, School |
| Color | White |
- Acoustics NRC: 0.55
- Acoustics CAC: 35
- Fire Resist/ Flame Spread: Class-0/class-1
- Light Reflect: 85%
- Anti-microbial: Bio block+
- VOC Formaldehyde: Low
Physical Data:
- Material: Mineral Fiber, Wet- Formed
- Pattern: Medium Texture
- Surface Finish: Factory Applied Latex Print
- Size: 600*600 mm
- Thickness: 12 mm 15 mm
Sand Texture Mineral Fiber Ceiling Tiles
| Thickness | 6mm |
| Material | Asbestos Cement |
| Dimensions | 595mm x 595mm |
| Country of Origin | Made in India |
Our company is one of the progressive and prominent manufacturers & exporters of Sand Texture Mineral Fiber Tiles. We are manufacturing wide range of tiles using excellent quality of base materials. Our mineral fiber tiles are highly accredited in the market for its remarkable features such as excellent quality, easy installation and attractive sand texture. Offered in several designs & patterns with pin flower finish, our Sand Texture Mineral Fiber Tiles can be customized as per the customer requirements.
Features:
- Cost-effective
- Accurate dimensions
- Easy to install
Additional Information:
- Item Code: 03
Acoustic Ceiling Tiles
| Material | Gypsum |
| Country of Origin | Made in India |
Holding years of experience in the hardware industry, our company has been able to mark its strong presence in the market as one of the excellent manufacturers of Acoustic Ceiling Tiles. These ceilings are well known in the market for their stain resistant features. These types of ceilings can bear humid conditions and high temperature. Offered in different sizes and thicknesses, these ceilings can be customized according to the requirements of our clients. Our Acoustic Ceiling Tiles is widely used in those areas where light reflectance, noise reduction and fire protection is required.
Features:
- Perfect finish
- Scratch & crack resistance
- High strength
Additional Information:
- Item Code: 01
PS/Charcoal Wall Panels/Louvers- INNOVUS-J-02
Product Brochure
| Thickness | 20MM |
| Material | Charcoal |
| Size (feet) | 169X14MM, LENGTH 2.8M |
| Color | Brown |
| Design | Decorative wall panel |
| Shape | Rectangular |
| Core Filling | Charcoal |
| Usage/Application | Commercial,Residential & Office |
| Packaging Type | BOX PACKING |
Insulation Wood Wool Boards
| Thickness | 15, 20, 25 |
| Brand | RK BRAND |
| Color | ALL |
| Board Material | Pine |
| Surface Finish | NATURAL |
| Features | MAGNESITE BINDED PINE WOOD FIBRE BOARD |
| Size | 595*595 |
| Shape | BUTT/SQUARE EDGE |
| Density | 400KG/CUM |
| Usage/Application | False Ceiling, Wall paneling, Partitions, roof insulation, under flooring, permanent shuttering |
| Moisture Content | Moisture Proof |
| Termite Resistant | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Wood wool, known primarily as excelsior in North America, is a product made of wood slivers cut from logs. It is mainly used in packaging, for cooling pads in home evaporative cooling systems known as swamp coolers, for erosion control mats, and as a raw material for the production of other products such as bonded wood wool boards. In the past it was used to fill stuffed toys. It is also sometimes used by taxidermists to construct the armatures of taxidermy mounts.
RK Mineral Fiber Fine Fissured Ceiling Tiles
| Thickness | 12mm,14mm |
| Material | Minral Fiber |
| Color | White |
| Dimensions | 2x2 |
| Usage/Application | Residential, Commercial, Offices, Hospitals |
| Brand | RK |
| Surface Treatment | Minral |
Facilitated with highly-advanced processes at our ultra-modern production unit, we are able to provide a comprehensive assortment of Fine Fissured Ceiling Tiles. Our offered tiles are used for interior and exterior purposes to give an elegant look to the whole area. The offered tiles are well-known in the market, owing to their features like durability and alluring design. Clients can avail these tiles from us at an affordable price.
Features:
- Brilliant polish
- Accurate dimensions
- Crack resistance
Other Details:
- A smooth surface with micro perforations interspread with non directional fine fissures for effective sound absorption making it ideal for offices software centres and commercial space
- Humidity Resistance : 100% RH
- Fire Resistance : Noncombustible as per BS 476 Part IV, Class 0/Class 1 as per BS 476 Part VI & VII
- Thermal Conductivity : K Value-0.043W/m'c
- Light Reflectance : >85%
- Weight : 5.0kgs/m2
- Sound Absorption : NRC 0.50
- Sound Attenuation : 32db
Additional Information:
- Item Code: 4131
Mineral Fiber Ceiling Tiles
| Material | Fiber Ceiling |
| Brand | RKC |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | White |
| Edge Profile | Square Edge |
| Provide Installation | Yes |
| Shape | Any |
| i deal in | New only |
Persistently marching in todays competitive market, our company is recognized as one of the well established manufacturers and importers of Mineral Fiber Ceiling Tiles. These ceiling tiles find wide usage in different areas such as laboratories, theaters, fitness areas and hospitals. Our tiles are in high demanded due to its features such as stain & fire resistant surface, excellent quality and versatility. Offered in different specifications, these Mineral Fiber Ceiling Tiles can be customized as per the requirements of clients.
Additional Information:
- Item Code: 04
Gypsum Ceiling Tiles
| Material | Aluminum |
| Brand | Armstrong |
| Color | White |
| Usage/Application | Office |
| Surface Treatment | Galvanised |
Being one of the reputed organizations in the market, we are engaged in offering an exclusive range of Gypsum Ceiling Tiles. Extensively used to add look and charm to the residential as well as commercial places, offered tiles are designed using the best quality gypsum and advanced technology under the guidance of our skilled personnel. These tiles are tested on well-defined parameters of quality, in order to offer flawless product at clients end.
Features:
- Weather resistant
- Elegant design
- Smooth finish
RK Acoustic Mineral Fiber Ceiling Tiles
| Material | Minral Fiber |
| Dimensions | 2x2 |
| Brand | All |
| Humidity Resistance | Stadard |
| Recycled Content | All |
| Density | yes |
| Usage/Application | Residential , Commercial , offices, House , Hospitals |
| Color | White |
Being a quality driven organization, our entire endeavor lies in offering a qualitative range of Acoustic Mineral Fiber Ceiling to our widespread patrons. Manufactured from high grade materials, our wide range of fiber ceiling has excellent sound absorption quality. Our fiber ceiling is well accredited in the market for its features such as excellent durability, light weight and thermal & humidity resistant surface. Offered Acoustic Mineral Fiber Ceiling finds wide usage in offices, colleges, studios and labs.
Additional Information:
- Item Code: 05
Fiberglass Glass fibre ceiling tile,15 mm
Product Brochure
| Material | Fiberglass |
| Tile Thickness | 15 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Tile Size | 595x595 mm (2x2 ft) |
| Edge Type | Microlook |
| NRC (Noise Reduction Coefficient) | Upto 0.90 |
| Fire Resistance | Class 1 |
| Humidity Resistance | RH 99% |
| Surface Design | Plain |
| Features | Recycled Content, Light Weight, Acoustic |
| Light Reflectance (%) | >85% |
| RK Ceilings provides high-performance Glass Wool Acoustic Ceiling Tiles (SoundPro/Optra range) designed for superior sound absorption and thermal insulation. These 12mm thick fibreglass tiles are ideal for offices, conference rooms, studios, cinemas, and hospitals. Key features: excellent NRC (Noise Reduction Coefficient) of 0.75-0.90, Class A fire rating, lightweight, humidity resistant, and anti-fungal. Available in white and black colour options with tissue-faced finish. Size: 595mm x 595mm. Easy to install on standard 24mm or 15mm T-Grid suspension system. Brand: RK Ceilings. Made in India. |
Glass Fibre Ceiling Tile
Product Brochure
| Tile Thickness | 12 mm |
| Material | Fibreglass |
| Tile Size | 595x595 mm (2x2 ft) |
| Thickness | 12mm |
| Edge Type | Microlook |
| NRC (Noise Reduction Coefficient) | 0.99 |
| Fire Resistance | Class 1 |
| Humidity Resistance | RH 99% |
| Insulation Value | yes |
| Fuming Factor | yes |
| Surface Design | Textured |
| Features | Acoustic, Light Weight, Recycled Content |
| Light Reflectance (%) | 70-80% |
| Country of Origin | Made in India |
Main Application Areas:
The titles are manufactured from high density dry felf resin bonded fiberglass wool, with fine texture painted glass tissue facer,plain tissue backer and sealed and painted edges.The edges of two are are square ,while others are concealed, the titles will cover the suspension system after installation, they are easy to trim and install.