- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Glass Wool Ceiling Tiles Optra
Glass Wool Ceiling Tiles Optra
Glass Wool Ceiling Tiles Black
| Thickness | 6.5 mm |
| Usage/Application | Hospital |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Technique | Cold Rolled |
| Color | White |
| Material | Asbestos Cement |
Our prestigious clients can avail a wide range of Glass Wool Ceiling Tiles Black. The offered tiles contribute to a cheerful and vibrant working environment for the eye. These tiles create a good sound environment in office area, conference rooms, educational institutions and health care premises. These tiles can be customized as per the specifications detailed by our clients. Apart from this, clients can avail these tiles from us at market-leading prices.
Features:
- Sizes - 600x600mm, 600x1200mm, 600x1800mm
- Light reflectance > 80%
- Edge Details - available in board, tegular, and microlook edges
CUSTOMER BENEFITS:
- Sound Absorption - NRC of 0.90-1.00 Noise free office spaces
- Excellent sound clarity in theatres and auditoriums
- Sizes - 600x600mm, 600x1200mm, 600x1800mm
- Edge Details Available in Board, Tegular, and Microlook Edges
- Humidity Resistance - 95% RH Long service life
- Material fire performance - Class A / Class B1 Fire resistance
- Light Reflectance > 80% Energy savings
Additional Information:
- Item Code: 55
Glass Wool Ceiling Tiles
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Material | Soft Fiber |
| Color | Black |
| Dimensions | 595mm*595mm*15mm |
| Usage/Application | Office |
| Thickness | 15mm |
| Brand | RK Ceilings |
| Surface Treatment | Coated |
| Features | High Acoustic and NRC |
| Type | Exposed Grid |
Features:
- Precisely designed
- Alluring patterns
- Durability
Glass Wool Ceiling Tiles
| Material | Asbestos Cement |
| Thickness | 8 mm |
| Color | White |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Brand | Gyproc |
| Technique | Cold Rolled |
As specialists from this industry, we offer our respected clients with an all-encompassing range of Glass Wool Ceiling Tiles. Used for enhancing the looks of wall, offered tiles are processed using technologically advanced machines in sync with the latest trends prevailing in the market. These tiles are highly appreciated by our clients for their attractive patterns and durability. Additionally, our offered tiles undergo a series of testing procedures during production. Clients can avail these tiles from us in a wide range of sizes, patterns and shapes at leading market prices.
Features:
- Perfect finish
- Beautiful designs
- Fine cuts
CUSTOMER BENEFITS:
- Sound Absorption - NRC of 0.90-1.00 Noise free office spaces
- Excellent sound clarity in theatres and auditoriums
- Sizes - 600x600mm, 600x1200mm, 600x1800mm
- Edge Details Available in Board, Tegular, and Microlook Edges
- Humidity Resistance - 95% RH Long service life
- Material fire performance - Class A / Class B1 Fire resistance
- Light Reflectance > 80% Energy savings
Additional Information:
- Item Code: 54