- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Calcium Silicate Ceiling Tiles
Calcium Silicate Ceiling Tiles
Quadra T-24 Ceiling Tiles
Product Brochure
| Material | calcium silicate |
| Dimensions | 595 x 595 mm (2x2 ft) |
| Thickness | 15MM |
| Brand | Gyproc |
| Usage/Application | Hospital |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Features | Anti-Bacterial, Water Resistant, Fire Resistant, Termite Resistant, Eco-Friendly, Light Weight |
| Application | Offices, Hospitals, Residential, Schools, Auditoriums, Retail Spaces |
| Material Type | Non-Cementitious |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | White |
Owing to our vast industrial experience, we supply an extensive range of Quadra Shaped Tiles. This quadra is available in various designs and sizes. Suitable for both indoor as well as outdoor places, offered quadra is designed by our adroit professionals as per the prescribed industrial standards using optimum quality raw material and advanced techniques. Clients can avail this quadra from us at affordable prices.
Features:
- Non combustible
- Humidity resistance
- Superior strength
Fire resistance:
- Non combustible
- As per BS 476 Part IV
- Class 0/ Class 1
- As per BS 476 part VI & VII
Thermal Conductivity:
- K value - 0.043 W/mo
Humidity resistance:
- 100% RH
Calcium Silicate Ceiling Tiles Spintone
Product Brochure
| Color | White |
| Usage/Application | Office |
| Brand | AEROLITE |
| Dimensions | 595mm x 595mm |
| Thickness | 15MM |
| Country of Origin | Made in India |
Calcium Silicate Ceiling Tiles Spintone
-
A Crisp Finely Granulated Surface with Micro Perforations to provide Distinctive Elegance to your Interiors.
-
Humidity Resistance : 100% RH
-
Fire Resistance : Non Combustible as per BS 476 Part IV
-
Thermal Conductivity : K Value- 0.043W/m'c
-
Light Reflectance : >85%
-
Weight : 5.5 Kgs/m2
-
Sound Absorption : NRC 0.50
-
Sound Attenuation : 32db
Additional Information:
- Item Code: 6132
Textured Pin Hole Calcium Silicate Perforated Tile
Product Brochure
| Material | Calcium Silicate |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | All |
| I deal in | New only |
We are the manufacturer of SPECTRA Textured Pin Hole Calcium Silicate Perforated Tile. Renowned for its elegant design and perfect finish, this tile is designed using the best quality calcium silicate and innovative technology in line with set industry norms. Suitable to be used in residential and commercial places, this tile is offered in diverse specifications and sizes in order to fulfil exact needs of our clients.
Features:
- Weather resistant
- Thermal Conductivity - 0.13 Kcal/hr m Deg °C
- Density - 900-950 Kg/cm2
Product Description:
| Parameter | Value | |
|---|---|---|
| Thickness | | | 6/8/10 mm |
| Size | | | 595 mm x 595 mm | 595 mm x 1195 mm | Board |
| Density | | | 900-950 Kg/cm2 |
| Impact Strength | | | 1200-1700 J/m2 |
| Moisture Content | | | 12-15% |
| Thermal Conductivity | | | 0.13 Kcal/hr m Deg °C |
| Shrinkage Dimension | | | 0.1-0.2% |
| Alkalinity | | | pH = 100 |
| Fire Propagation Index | | | 4.0 |
Gypsum Ceiling Tile
| Tile Size | 595 x 595 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| Material | Gypsum |
| Edge Type | Square |
| Application Area | Retail, Restaurant, Office, Hospital, Hotel, Showroom, School, Home |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| Fire Rating | Non Fire Rated |
| Moisture Resistance | Moisture Resistant |
Plain Calcium Silicate Ceiling Tiles
| Thickness | 6 mm |
| Material | Silicate |
| Board Size | 600 x 600 mm |
| Edge Type | Square |
| Density | 900 kg/m3 |
| Surface Finish | Textured |
| Application Area | Office, Industrial, Theatre, Mall, Kitchen, Hospital, School, Hotel |
| Usage/Application | Office |
| Moisture Resistance | Standard |
| Edge Profile | Square Edge |
| Fire Rating | 60 min |
| Acoustic Performance | NRC 0.60 |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | Grey |
| I Deal in | New only |
Calcium Silicate Ceiling Tile
Product Brochure
| Thickness | 8 mm |
| Materials | Gypsum |
| Material | POP |
| Brand | Gyproc |
| Surface Treatment | Ceramic |
| Country of Origin | Made in India |
- Provided Calcium Silicate Ceiling Tiles are fire resistance, Environmental friendly, and 100% asbestos-free.
- These are acknowledged for their high tensile, bending strength, remarkable moisture resistance, soundproofing, stable dimension, durable, excellent heat insulation, and easy installation .
Benefits of Calcium Silicate Ceiling Tiles:
- Heat insulation: Low heat conductivity, good thermal insulation.
- Incombustibility: It cannot burn and give off toxic smoke.
- Sound proof: Reduce indoor noise.
- Environmental protection: Its special characters make more comfortable environment.
- Waterproof: It can keep its shape without swelling and deformation after a long time.
- Durability: insulation against bugs, fungus and corrosion, so it can last for a long time.
- High Strength: High-strength and impact-resistant make it is not easy to be damaged.
- Easy installation: Painting, tiling and nailing can be feasible in the new system.